Optické klamy - věříte vlastním očím? :-P

29. června 2007 v 9:04 | jay3ssiczech |  Obrázky
Je až zarážející, jak se lidský mozek nechá snadno oklamat... :)

Dívejte se se vzdálenosti asi 40-50 cm soustředěne na kříž uprostřed lebky. Pak se podívejte na nějakou jednolitou plochu (nejlépe zeď nebo papír) a trochu zamrkejte. Uvidíte lebku inverzně. Je to proto, že se tento obraz ukládá do "prvního" stupně paměti, v oblasti takzvaného smyslového ukládání.
Když se zadívate na tento obrázek, zdá se že se zde objevují černé body, které různě blikají po celém obrázku. Pokud na nějaký zaměříte pozornost, tak zmizí. Na obrázku samozřejmě žádné nejsou, jsou zde pouze bílé body.
Tenhle návod na sestrojení jakési součástky je opravdu povedený. Myslím, že chtít tohle po někom sestrojit nebude snadné. Proberme postupně jednotlivé součástky. Neexistující trojzubec, který je na vrchní části jako U a v dolní jsou z něj najednou tři konce, zasuňte do rámu, jehož vnější strana je zároveň stranou vnitřní a spodní a horní je také vnější a vnitřní stranou. Celé zajistěte matkami v kterých obvodová část je zároveň stranou přední a přední strana stranou vnitřní. No vidíte a pak že to nejde sestrojit. :-)
Pokud se zaměříte na černý bod uprostřed obrázku po chvíli se vám začne zdát jako když se šedé okolí ztrácí a stává se bílým.
Zde je využita perpektiva k tomu, aby se zadní příšera zdála větší než ta přední. Ve skutečnosti jsou obě dvě na obrázku stejně velké. Dojem tunelu zmenšujícího se směrem dozadu vytváří dojem že stejné velké příšera v zadu v menší části tunelu bude ve větší části výrazně větší.
Tyto dva kruhy vytváří dojem, že se pohybují dokruhu proti sobě. Ve skutečnosti se ale nehýbou. Dojem pohybu vzniká jen v naší mysli.
Myslíte že vyznačené šedé čtverečky mají rozdílný odstín? Chyba lávky, je to naprosto stejná šedá.
Ve vrchní části se zdá, že je zde anitcká brána. V dolní části jsou ale tři sloupy mezi kterými je voják. Jde o krásně udělanou iluzi pomocí světla, stínů a nesmyslně propojených částí. To co nahoře vypadá jako stěna sloupu zepředu je dole najednou kruhový sloup.
Taky se vám zdá že se kruhy tvořené kávovými zrny točí? Pak jste podlehli optickému klamu. Kruhy se ani nehnou, kdykoli se zaměříte na jeden konkrétní kruh přestane se hýbat. Iluze ještě víc vynikne vytištěná na papíře.
Další obrázek Hermanovy mřížky. Zdá se že mezi žlutými body problikávají modré body. Žádné tam ale nejsou. Vysvětlení principu hermanovy mřížky
Zdá se že vidíte 3 části válců, které se pohybují. K iluzi dochází z podobného principu jako u Hermanovy mřížky. Válce se ve skutečnosti nehýbou, což zjistíte, když se zaměříte na jednotlivé části obrázku a nebudete ho sledovat jako celek.
Vypadá to, jako by se celý obrázek vlnil a hýbal. Nic se tam ale nehýbe, když se pečlivě zadíváte na jednotlivé kousky obrázku uvidíte že vše je naprosto statické. Pouze vhodně zvolené umístění bílých ploch u zrnek vytváří takzvanou laterální inhibici, která střídavě působí tak, že citlivěji vnímámě světlejší oblast a pak zase tmavší. Ve výsledku se pak zdá jako by se celý obrázek vlnil.
Zdá se že obdélníky jsou vybarvené různými odstíny modré. Jde ale o jeden a ten samý odstín barvy. Pouze přerušování bílou nebo černou čarou vytváří dojem jiného odstínu.
Šachovnice se jeví jako nepravidelná díky malým černobílým značkám mezi čtverci, ale ve skutečnosti je naprosto pravoúhlá.
I když se to nezdá, tak žlutozelený kruh je stejně velký jako ten fialový.
Oba dva obdélníky jsou stejně velké. Iluzi způsobují čáry u nich.
Obě dvě žluté čáry jsou stejně velké. Jen zeď u nich vytváří iluzi rozdílné velikosti.
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Byl/a jsem tu?

ANO 81.1% (395)
NE 18.9% (92)

Komentáře

1 error error | 7. května 2008 v 9:21 | Reagovat

jje to huste

2 bflm bflm | 31. července 2008 v 18:27 | Reagovat

jjjjjjjjjjj mrtěěěěě

3 hustě hustě | E-mail | 26. září 2008 v 14:04 | Reagovat

je to vážně hustý ! dík za upozornění!

4 Maréta Maréta | 31. prosince 2008 v 22:43 | Reagovat

Fakt dost husssstý..!NO PROSTĚ MAZEC

5 linda linda | 4. března 2011 v 17:47 | Reagovat

wow valim oči

6 kika kika | 13. března 2012 v 16:27 | Reagovat

Dobrý:-)

7 jaja jasmo jaja jasmo | 4. března 2013 v 17:28 | Reagovat

je to velmy dobry

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama